Αθήνα: 18°C

ΝΕΑ

Ενημερωθείτε έγκαιρα και έγκυρα για τα σημαντικότερα θέματα, που άπτονται του ελληνικού πολιτισμού και τουρισμού!

Ιππασία: Νίκες για τον Τουλούπη στο Linz

Με μεγάλη επιτυχία έλαβε μέρος την περασμένη εβδομάδα, από 29 έως και 31 Οκτωβρίου, ο Άγγελος Τουλούπης στο διεθνή αγώνα υπερπήδησης εμποδίων CSI2* στο Linz-Ebelsberg της Αυστρίας.

Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε τρεις πρώτες θέσεις στα διάφορα αγωνίσματα του CSI2* και μία δεύτερη θέση. Στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.45μ. μαζί με το άλογό του Blue Balou 5 κατέλαβε την 2η θέση σε σύνολο 26 αθλητών μετά από αγώνα διαβάθμισης, όπου είχε άπταιστη και χρόνο 39,60.

Σε ακόμη δύο αγωνίσματα του τριημέρου ύψους 1.45μ. ο Άγγελος κέρδισε δύο πρώτες θέσεις με τα δύο άλογά του Blue Balou 5 και Lord Mexx, ενώ μία ακόμη 1η θέση πήρε στην κατηγορία νέων ίππων ύψους 1,25-1,30μ. μαζί με το άλογό του Jardy.

Από τον αγώνα αυτό ο Έλληνας αθλητής κέρδισε 90 βαθμούς για το Longines Ranking των αθλητών, οι οποίοι προστέθηκαν στους 555 βαθμούς που είχε στις 30.09.2021 και τον ανέβασαν και άλλο στην παγκόσμια κατάταξη.