Αθήνα: 15°C

ΝΕΑ

Ενημερωθείτε έγκαιρα και έγκυρα για τα σημαντικότερα θέματα, που άπτονται του ελληνικού πολιτισμού και τουρισμού!

Ιππασία - Διεθνείς επιτυχίες για Ιόλη και Άγγελο

Η Ελληνίδα αμαζόνα, που βρίσκεται αυτή την εποχή στην Αμερική για προετοιμασία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υπερπήδησης Εμποδίων τον Αύγουστο στη Δανία, πήρε μέρος στο CSIO4* του Wellington και στο σημαντικότερο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.55μ. μαζί με τον καταπληκτικό Levis de Muze κέρδισε την 2η θέση με διπλή άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 36,84 και σε σύνολο 48 ιππέων και αμαζόνων. Την 1η θέση πήρε ο Χρυσός Ολυμπιονίκης στο ομαδικό στην Αθήνα 2004 και στο Πεκίνο 2008, Αμερικανός McLain Ward με την HH Azur, ενώ την 3η θέση πίσω από την Ιόλη κατέλαβε ο Χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκυο 2020 στο ατομικό, Βρετανός Ben Maher και στις επόμενες θέσεις ακολούθησαν ορισμένα από τα κορυφαία ονόματα της ιππασίας διεθνώς. https://pbiec.coth.com/classes/Detail/cid/281354

Παράλληλα στην Ευρώπη, ο Άγγελος Τουλούπης συμμετείχε στο CSI3* στη Gorla Minore της Ιταλίας πετυχαίνοντας σημαντικές διακρίσεις για την Ελλάδα. Μαζί με τον Jardy ήταν στην 1η και στην 3η θέση σε αγωνίσματα αντίστοιχα ύψους 1.35μ. και 1.40μ, ενώ με τον LC’S Cannabis Blue ήταν στην 2η θέση σε αγώνισμα ύψους 1.35μ. https://www.hippomundo.com/en/results/competition/1546-gorla-minore-ita

Με τις διεθνείς τους επιτυχίες η Ιόλη Μυτιληναίου και ο Άγγελος Τουλούπης συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία στην παγκόσμια κατάταξη Longines Ranking των αθλητών της FEI όπου στις 28.2.2022 η Ιόλη Μυτιληναίου βρισκόταν στην 154η θέση και ο Άγγελος στην 161η θέση.